Reklama
  • Czwartek, 31 lipca 2014 (09:34)

    Franciszek Pieczka: Wybitny polski aktor

Myślą Państwo, że Franciszek Pieczka to tylko „Czterej pancerni i pies”? Nic bardziej mylnego! Ten wybitny polski aktor filmowy i teatralny, nestor sztuki aktorskiej, który niedawno świętował jubileusz 60-lecia pracy, nadal jest aktywny zawodowo.

Reklama

Gra w filmach i na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. Pan Franciszek przyszedł na świat 18 stycznia 1928 roku w Godowie. Jego ekranowym debiutem był zaś występ w „Pokoleniu” (1954) Andrzeja Wajdy dokładnie 60 lat temu.

W 1960 roku zagrał w „Matce Joannie od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, w roku 1964 zaś – w słynnym „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa. Oczywiście od Gustlika uciec się nie da.

Przełomowy moment

Przełomem w życiu zawodowym aktora był bowiem rok 1966, kiedy to ruszyły prace na planie... „Czterech pancernych i psa” (1966-1970). Jako Gustlik Jeleń, członek dzielnej załogi czołgu „Rudy”, razem z Januszem Gajosem, Włodzimierzem Pressem i Romanem Wilhelmim, zaskarbił sobie sympatię widzów. Trwa ona zresztą do dzisiaj.

Dowód? Proszę bardzo. Gdy w 1995 roku TVP ogłosiła plebiscyt na najbardziej lubiany polski serial, pierwsze miejsce przypadło właśnie... „Czterem pancernym”. Reportaż Adama Kraśnickiego przedstawia dokonania pana Franciszka w dużo szerszym kontekście, my zaś pamiętamy również wybitne jego kreacje w obrazach „Ziemia obiecana”, „Jańcio Wodnik”, „Austeria”, „Jasminum”, „Quo vadis”, „Wesele” i „Chłopi”. Dzisiaj pan Franciszek zagląda do naszych domów także jako miły Stacho Japycz z „Rancza”.

MM

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.